Napsali mi

Dobrý den paní Petro, v loni na dovolené mi manželka na pláži u moře začala předčítat bez jakékoliv přípravy a vysvětlení vybrané pasáže z Vašeho románu "Pod kůží". Dozvěděl jsem se tehdy během jednoho krásného letního dopoledne, jaký jsem ve skutečnosti bezcharakterní člověk a zůstal mezi námi nevyřčený dotaz odkud mne vlastně paní spisovatelka tak dobře zná. Věřte, že to byla rozmluva dost málo přívětivá a nebylo to najednou tak poetické a bezstarostné dopoledne. Na tiráži Vašeho románu je navíc vtipně uvedeno, že jste vystudovala FF UK a dlouhou dobu pracovala u Policie ČR. Vysvětloval jsem sice, že jsem v Praze studoval úplně jiný obor a že jsme se vzhledem k věkovému rozdílu nemohli potkat ani na nějakém studentském mejdanu. Ještěže jsem po návratu z dovolené nemusel požádat vzhledem k Vašemu dlouhodobému působení u Policie ČR o výpis z trestního rejstříku. Nyní se Vás ale vážně táži, paní spisovatelko Petro Lázničková, čím jsem si zasloužil tu čest být Vaší tak zápornou postavou. Píšete pěkně, ale na můj vkus až příliš realisticky. S přátelským pozdravem Ing. Vladimír Slonek - "Váš románový hrdina"

Vážený pane Vladimíre,

musím říct, že mě Váš e-mail poněkud překvapil, přesto Vám za něj děkuji. Omlouvám se Vám tímto za svou románovou postavu, že Vám způsobila nepříjemnosti a pokazila dovolenou. Nicméně jde o shodu okolností a skutečně si nejsem vědoma, že bychom se my dva někdy setkali. Jméno jsem zvolila naprosto náhodně a nikoho toho jména jsem nikdy osobně neznala – tedy až do dnešního dne. A přestože někteří mí literární hrdinové jsou inspirovaní skutečnými osobami, nikdy bych si nedovolila, ponechat v knize u dané postavy také jméno jeho předobrazu. Stejně tak knihy, které jsou psány v „ich“ formě, nejsou mou autobiografií, a leckteré události a postavy, popsané v mých knihách, nemají reálný základ v mých osobních zkušenostech a zážitcích. Fakt, že si to někteří čtenáři myslí, mě svým způsobem těší, protože to potvrzuje, že se mi podařilo vyfabulovat uvěřitelný děj. A mimochodem, to že nebyl literární Ing. Slonek sympatický hlavní hrdince, ještě neznamená, že by byl bezcharakterní, byl to jen její subjektivní pocit, a opravdový záporák je v té knize úplně jiný „hrdina“.

S přáním hezké neděle

Petra Lázničková
 

Vážená paní Petro,

děkuji za Vaše vysvětlení náhodné shody jmen Vašeho literárního hrdiny s mým jménem. Žádnou dovolenou jste samozřejmě nepokazila a nemusíte se za nic omlouvat, oba jsme se s manželkou shodě jmen ještě uvedené dopoledne zasmáli. Dotaz jsem fabuloval rovněž s nadsázkou. Píšete zřejmě tak dobře, že se manželka při čtení románu "Pod kůží" sžila s hlavní hrdinkou i s jejími subjektivními pocity.

Přeji spoustu literárních úspěchů, hodně štěstí a pevné zdraví v roce 2020.

S přátelským pozdravem

Vladimír Slonek
 

Vážený pane Vladimíre,

moc děkuji za doplnění, přání i souhlas se zveřejněním dotazu. To jsem tedy ráda, že se to tak vysvětlilo. 

Ať je pro Vás (nejen) rok 2020 plný pohody a dobrých zpráv

Petra Lázničková, 19.01.2020

 


 

S napětím a očekávání jsem se začetl do knihy Osudová.

Kniha se čte lehce a má to pro mě osobně náboj. Moc se mi líbilo, jakým způsobem bylo popsáno mužské myšlení - myšlení hlavního hrdiny Mariána. Jeho práce mi byla trochu příbuzná. Jeho peripetie žití s Žolíkem a jejím synem mi trochu připomíná můj osobní život a osobní životní zážitky. Co se týče popisu chování, jednání a mluvení žen, je mi trochu cizí. Nevyznám se v tom. Nevyznám se v ženách. Ale to, že rozvedené matky s malými dětmi neví, co by chtěly, je normální. Toto je znakem jejich nevyzrálosti a nedostatečné snahy se přizpůsobit novému partnerovi. Ten, i kdyby se snažil sebelíp, nikdy to nebude pro partnerku dostatečné.

Při čtení jsem pořád přemítal, kam se děj bude posunovat. Popsat city, které přetrvávají 20 let a jsou stále aktuální a zaryté hluboko v duši a srdci, to bylo moc krásné. Přemítám, zda je to spisovatelky osobní životní zážitek, nebo jen odposloucháno. To ne proto, že by to bylo nemožné, ale tak hezky popsané.

Kniha je čtivá, nemá žádné hluché místo. Přímá řeč, je psána tak, jak by ve skutečnosti i zněla ve skutečnosti.

Velice se těším, na další tituly již dříve napsané a na ty, které v budoucnu vzniknou.

Miloslav

Děkuji za pěknou recenzi. 28.7.2017


Dobrý den , promińte že píšu takhle na večer, ale dělám o vás Prezentaci do školy na český jazyk. Vaše knížky jsou úžasné, moc se mi líní nejvíce mám oblíbenou Věř v mou lásku. Chtěla bych se Vás zeptat co vás inspirovalo k tomu aby jste začla psát knížky, a kde berete inspipiraci? Také by mě zajímalo jestli máte nějaké motto nebo heslo s čím se řídíte? předem děkuji za odpověd a doufám že moc neotravuji. A přeji dálší úspěchy

 
Milá Katko,
děkuji za dotaz i za to, že sis mé dílko vybrala jako téma pro školní práci.
Začala jsem psát už jako malá holka. Prvotní pokusy (samozřejmě ještě ne knihy) kolem dvanácti let. Ale těžko mohu řícit, co bylo tím prvotním podnětem. Prostě jsem začala mít potřebu dávat věci tužkou na papír (tehdy skutečně doslova). Některé knížky jsou inspirované příběhy mých známých nebo i tím, co se přihodilo mně, jindy jsou to zážitky, které znám z doslechu nebo příběhy, o kterých se dočtu. Vždy ale jde jen o prvotní impuls, knížka samotná je pak čistým výplodem mé fantazie.
Žádné krédo pro svou tvorbu nemám, snad jen psát tak, abych svými knížkami potěšila čtenáře. Proto jsem vděčná za každou zprávu, že se mi to povedlo.
 
Přeji krásné a úspěšné dny

Petra Lázničková, 13.3.2016

Dobrý den děkuju moc za odpověd velice si toho vážím že jste mi věnovala svůj čas.
Mohla bych se ještě zeptat jestli děláte i jinou práci než že píšete skvělé knížky? Chápu že jedna knížka vám nejspíš zabere hodně času? :) děkuju moc :)

Milá Katuško,
v naší republice je jen málo spisovatelů, kteří se mohou živit čistě pouze svojí tvorbou. Většina má občanská povolání a k tomu píší, protože jen s honoráři by nevyšli. To je i můj případ. Pracuji na úřadě a knížkám se věnuji ve svém volnu. Je to zkrátka takový koníček.
 
Petra Lázničková, 27. 3. 2016
 

Dobrý den,

zrovna jsem včera večer dočetla Vaší knihu s názvem Hra o Milana, která se mi moc líbila. Konec určitě překvapil nejednu z nás. Plánujete v nejbližší době vydat nějakou novou knihu. Děkuji moc Katka
 
Milá Katko,
děkuji za potěšující zprávu. Prozatím mohu odkázat jen na knihy, které mi zatím vyšly - viz sekce Knihy. Agentura, která mě nově zastupuje, má nyní ode mě rukopis, který je volným pokračováním knih Věř v mou lásku a V zajetí pikového krále. V současné době pracuji na dvou dalších knihách, ty ale budou spíše pro starší čtenáře, než kteří asi nejvice čtou Hru o Milana nebo mnou zmiňované knížky.
 
S přáním krásných dní

Petra Lázničková. 17.11.2015


Dobrý den Petro, predem bych Vam chtela rict, ze Vasi praci obdivuji a Vase knizky se mi velmi libi. Nejvice jsem se zamilovala do Hry o Milana, a i kdyz jsem ve veku, kdy by me divci romany nemeli moc zajimat, tuto knihu bych si velmi rada precetla po letech znovu, ale at hledam jakkoli, nemohu ji nikde objevit. Proto jsem se chtela zeptat, jestli mate v planu knihy vydat take online, nebo ke stazeni do ctecky. Predem velmi dekuji za odpoved. S pozdravem Kristyna

Milá Kristýno, děkuji Vám za zprávu. Samozřejmě mě velmi potěšilo, že se Vám mé knihy líbí. Ryze dívčí román jsem vlastně napsala jen jeden. Ostatní – včetně Hry o Milana – jsem zamýšlela pro širší věkové skupiny, a jsem ráda, když zaujmou kohokoliv.

Hra o Milana byla vlastně první kniha, která mi vyšla. Bohužel to bylo v době, kdy ještě e-knihy nebyly v kurzu, a nakladatelství, které ji vydalo, dnes už neexistuje. Kniha je vyprodaná, dostupná pouze v knihovnách, ale spíše mimopražských. O opětovném vydání jsem zatím neuvažovala, přece jen se život dospívajících za deset let, které uplynuly od jejího vzniku, natolik změnil, že už by se její hrdinové příliš lišili od současné mládeže a některé situace by se dnes zřejmě v reálu odehrávaly jinak (a upravovat text nechci, protože je to moje srdeční záležitost a mám knihu ráda přesně tak, jak je napsaná). Vzhledem k tomu, že u této knihy nejsou má práva nakladatelstvím nijak omezená, zvážím u ní (a asi jen u ní) vytvoření verze ke stažení přes tyto stránky.

Některé mé knihy ale e-verzi mají. Jde o ty, které vydala nakladatelství Eroika a Ikar, ale nejsou k volnému stažení.

Petra Lázničková, 28.6.2015

dobrý den paní Lázníčková,

Chci Vám moc a moc poděkovat za Vaši informaci o stažení knihy, která je pro mě asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Vážně si moc cením o informování a jsem Vám neskutečně vděčná, že mám možnost si tuto knihu znovu přečíst. Ihned co se dostanu domů, začnu ji číst a věřím, že ne pouze jedenkrát. Bohužel nevím jak Vám dokázat ještě víc svou vděčnost a tak chci naposledy poděkovat a ještě jednou Vám ukázat svůj obdiv a znovu Vám říct, že vaše knihy jsou to co mi připomíná má léta, kdy jsem přesně toto chtěla zažít. děkuji ještě jednou, s pozdravem Kristýna
 
Děkuji Vám, Kristýno, za milé řádky. Jimi jste mi vděčnost dostatečně prokázala :-).
Krásné dny nejen u knížek přeje
Petra Lázničková, 9. 9. 2015

                                                                                                          


Vážená paní Petro, - poprvé se konalo naše virtuální setkání na : http://www.mamtalent.cz/osudova-.phtml?program=1&ma__0__id_b=11854 Od té doby se u mne v soukromém životě, jak už to bývá, mnohé odehrálo a já se vracím "do života"...i s tím, že pracuji na své knize. Tuto píši, jak už zní mé úvodní slovo na Vašich stránkách, od roku 1995...dnes už ovšem pracuji s bytostí, která mne vede literárním "učesáním" , a doufám si tenhle , svůj "náctiletý" sen , už brzy splním. . Psaní , ať už bylo z mé strany pojato spíše jako terapie Duše...mne naplňuje a nebýt pochopitelné kritiky, nebylo by stále co vylepšovat. Každá cesta - i ta životní, musí procházet jistými užitečnými úseky. Jenže po svém "návratu" jsem zjistila, že knihu už nikdy nemohu dokončit-s tímto názvem, neb jste jej použila Vy, u své ( zřejmě?) nedávné knize. Je zvláštní ta shoda názvů...je zvláštní, že já ji Vám k ohodnocení nesla v roce 2012...a vůbec je mnohé zvláštní, včetně toho, že jste byla jedinou kritičkou, pod mým skromným dílkem... A tak jsem z toho - dejme tomu smutná...a komu jinému toto sdělit, než Vám, které se to bezprostředně týká. Přeji krásný zbytek léta. Anna*

Vážená paní Anno,

v tom, že se můj román jmenuje stejně jako Váš, prosím nehledejte jinou spojitost než shodu okolností.

Stránky portálu Mamtalent.cz rozhodně nejsou mými stránkami (takže jste mi ani svůj román nemohla poslat k ohodnocení, jak píšete). Byla jsem jen přispívající – podobně jako Vy. Váš příspěvek jsem komentovala (úmyslně se vyhýbám slovu „kritika“, protože kritik nejsem), tak jako jsem to – podobně jako někteří další přispívající – dělala v letech 2011/2012 u mnoha dalších povídek a románů, které na portále byly či možná ještě jsou. Pokud autor na můj příspěvek nereagoval, zpravidla jsem příspěvek rychle pouštěla z hlavy a věnovala se dalším.

Svůj poslední vydaný román jsem na portálu Mamtalent.cz uveřejnila v dubnu 2011 pod názvem I předseda je jenom chlap. Zůstal tam zhruba do poloviny loňského roku, kdy byl na žádost nakladatelství před vydáním knihy stažen. Když se agentura rozhodla knihu zastupovat, jedna z hlavních podmínek byla změnit název. Když jsem vymýšlela takový, který by odpovídal textu, uvedla jsem agentuře asi 4 nebo 5 názvů, které mě napadly. Mezi nimi byl i název Osudová. Opravdu jsem si v té chvíli nevzpomněla, že se tak jmenoval jeden z mnoha příspěvků, které jsem v průběhu dvou let na portálu komentovala. Název souvisel s příběhem, kdy hrdina řeší svůj vztah s pro něho osudovou ženou. Ten název nakonec agentura a nakladatelství románu vybraly.

Chápu Vaše rozčarování, je-li to pro Vás tak srdeční záležitost, a upřímně jsem z této situace, která vznikla nedopatřením, a rozhodně ne úmyslně, smutná taky, protože ráda svými knížkami působím radost, a ne abych někoho zarmucovala.

Nicméně nevidím důvod, proč byste nemohla svou knihu pod původním názvem dokončit a vydat. Je přece řada děl, nejen v literárním světě, která se jmenují stejně. Hlavně že jsou každé o něčem jiném – a to naše knihy jistě jsou. Nehledě na to, že k názvu si vždycky říká své i nakladatelství – a jeho slovo je často silnější než autorovo, takže nikdy není zaručeno, že autorem navržený název je názvem finálním.

Přeji hodně úspěchů a sil do uskutečnění Vašeho záměru.

Petra Lázničková, 29.7.2014


Dobrý deň Petra, práve včera som si v Košiciach kúpila vašu knihu "Osudová", a teším sa na čítanie. Sme tak trochu kolegyne, mne v slovenskej edícii "Príbehy do kabelky" tiež vyšli dve knihy. Prajem vám veľa úspechov, Silvia

Dobrý den, Silvie,
děkuji za zprávu a zakoupení knihy. Snad Vás nezklame.
I Vám hodně dalších úspěchů

Petra Lázničková, 7.5.2014


Dobrý den, četla jsme od Vás zatím jen jednu knížku (Věř v mou lásku), ale musím jí moc a moc pochválit :) Dneska jsem si půjčila další - Láska se ukrást nedá. Píšete vážně moc poutavě! Theresa

Dobrý den, Thereso,

moc Vám děkuji za milou zprávu. Snad se Vám budou líbit i další knížky. Na Věř v mou lásku navazuje moje poslední knížka V zajetí pikového krále, a když všechno dobře dopadne, bude ještě jedno pokračování.

Petra Lázničková, 11. 3. 2013

To si určitě najdu a přečtu! Dneska jsem měla ve škole volněji a tak už mám Láska se ukrást nedá skoro přečtený :) Píšete opravdu krásně, čte se to úplně samo. Můžu se zeptat, jak se Vám podařilo, že Vám vydali knížku? Taky zkouším psát a publikuji na pár stránkách, ale asi jako každý bych si přála mít vydanou nějakou tu knížku, třeba i pro harlequin :) 
Jinak, mě ještě není osmnáct, takže mi vykat rozhodně nemusíte. 

Theresa

Prostě jsem oslovila nakladatelství, které knihu přijalo. Je to především o štěstí a o trpělivosti. Nezbývá, než nabízet, čekat a doufat. Někdy vyjde hned první nakladatelství, jindy to stojí daleko větší úsilí. Velmi záleží na kvalitě a originalitě textu.
Hodně cenných rad a informací, včetně toho, jakým způsobem knížky nabízet, najdeš také na stránkách literární agentury Mamtalent (viz Odkazy mého webu). To je velká pomoc, kdyby něco takového existovalo, když jsem začínala oslovovat nakladatelství, sama bych se vyvarovala řady chyb.
P.L.


Dobrý den, právě jsem Vás objevila na mamtalent.cz a doplula až k těmto stránkám. Mimochodem moc se Vám povedly, líbí se mi. Taky se snažím psát. Můj sen je vydat alespoň jednu knihu, i když nápadů mám na více dílek. Je to krásný koníček, náročný na čas, ale u Vás vidím, že to má smysl. Držím pěsti do dalšího psaní, až si přečtu některou z Vašich knih, napíšu, jak se mi líbila. Zatím jsem četla jen ukázky, které mě oslovily. Jeden dotaz bych měla. Je těžší vydat první knihu, nebo je to pokaždé stejně těžké? S pozdravem, Anna

Milá Aničko,

děkuji za Váš zájem a budu moc ráda, až mi napíšete, jak se Vám mé knihy líbily.

Vydat knihu je vždycky těžké. Samozřejmě u té první ještě o kousek víc, ale ani pak není vyhráno. Pokud třeba nejste spokojená s přístupem nakladatelství, které si Vaši knihu vybere, nebo pokud nakladatelství skončí (což se i díky zvyšujícímu DPH na knihy bude u těch menších stávat asi stále častěji), začínáte vlastně znovu. Je to hodně o štěstí.

Máte pravdu, že psaní je úžasný koníček. Přeji Vám, abyste svého snu dosáhla a dočkala se pěkných reakcí čtenářů. Je to skvělý pocit, když víte, že něco, co jste vytvořila, potěšilo i někoho jiného.

Petra Lázničková, 20. 4. 2012


Dobrý den! Přečetla jsem vaši knihu Hra o Milana a moc se mi líbila :). Má ješte pokračování?
děkuji za odpověd.  S pozdravem Katka

Milá Katko,
jsem opravdu ráda, že se Vám Hra o Milana líbila, ale bohužel pokračování k němu není a ani ho neplánuji (alespoň zatím). Ale snad Vás podobně zaujme i Čerstvě plnoletá nebo některá z knížek, které do tisku teprve chystám.
Mějte se moc hezky
Petra Lázničková, 29. 2. 2012


Ahoj Petro, zdraví Tě Líba Vlasáková-Vošická, spolužačka z gymplu (o ročník výše ovšem :-)a slavná karatistka z bulharského lágru, kde jsem strávili neopakovatelný měsíc života. Dnes jsem si prohlížela web spolužákci a napadlo mě se podívat na vaši třídu, kde jsem měla pár kámošů a objevila jsem i vzkaz s odkazem na bulharskou story. Díky moc je to unikátní, jsem ráda žes to sepsala a že to přežilo!!! Posala jsi to hezky, moc jsem si zavzpomínala, spoustu věcí se mi už vypařilo, ale na některé jsem si díky Tvému psaní vzpomněla. Shodou okolností jsem dnes měla sraz s Helenou Parschovou, byla v Bulharsku taky, tak jí musím poslat odkaz, at si počte. Vloni jsem byla na srazu s Marcelou Kočařovou (také byla v BLR :-), žije v Bahrajnu, občas si napíšeme. Moc ráda bych se s vaší třídou setkala, pár těch lidiček nosím v srdci (i kvůli Bulharsku...). Měj se moc hezky a moc Ti blahopřeji k tomu, že Tě psaní drží a že máš i úspěšně vydané knihy! Líba

Milá Líbo, díky za Tvůj e-mail, udělal mi opravdu moc velkou radost. A mám důkaz, že jsem si to vážně nevymyslela :-) Jsem ráda, že jsem alespoň na dálku mohla potěšit Tebe! Moc dobře si na Tebe vzpomínám, i po tom čtvrtstoletí, patříš k těm, které od Bulharska nosím v srdci já. I Helenu si vybavím docela dobře. Čas od času dělá naše třída nejakou slezinu, takže určitě dám vědět.
Měj se moc hezky
Petra Lázničková, 24. 2. 2012

Zmiňované vyprávění najdete v rubrice Příběhy.


Dobrý den, paní Lázničková, právě jsem dočetla Váš román Pod kůží. Kniha byla skvělá a zpříjemnila mi pár večerů (někdy i nocí, když jsem knihu nebyla schopná odložit :-). Moc se těším, až seženu "druhý" díl. Přeji hodně štěstí do života a spoustu sil do další práce. Případné další romány pro dospělé, které vzejdou z Vašeho pera si určitě zase ráda přečtu. Ilona Fišerová

Vážená paní Fišerová,

opravdu moc si vážím Vašich pochvalných slov a velice za ně děkuji. Ani nevíte, jak moc mi právě v těchto dnech přišla vhod (o tom možná někdy v nějaké příštím románu :-))
Mějte se moc pěkně

Petra Lázničková, 1. 11. 2011


Zdravím Vás Petro,

dívala jsem se na Vaše webové stránky a opravdu mě překvapilo, kolik již máte vydaných knih. Mohu se Vás zeptat, jak složité bylo vydat u nakladatelství Petra Vaši první knihu?

Děkuji za odpověď a mějte se hezky.

Hanka

Dobrý den, Hanko, na úvod děkuji, že jste navštívila mé stránky, jsou ani ne měsíc v provozu, a tak se každá návštěva cení dvojnásob.

A teď k Vaší otázce. Z dnešního pohledu to zase tak těžké nebylo. Jednoho dne jsem si prostě řekla, že v šuplíku mi žádné nakladatelství román nenajde, a tak jsem vzala dvě věci, které jsem měla v té chvíli připravené (Hra o Milana a Pod kůží), a odeslala je. Každou jinam - dle žánru. Nakladatelství Petra jsem si vybrala v regálech knihkupectví, Eroiku na internetu. Obě nakladatelství mají odlišný postup pro vydávání děl, což také souvisí s okruhem čtenářů, který mají. Ono je pravda, že finální podoba Hry o Milana, kterou jsem zasílala, vznikala možná dva roky a kniha je "lehčího" ražení než Pod kůží. V případě nakladatelství Petra to bylo jen o tom, zda se jim kniha líbí, nebo nelíbí, jediné, nač jsem musela kývnout, byl symbolický honorář. V Eroice jsem si vyzkoušela, jaké je to spolupracovat s editorkou, konzultovat, upravovat text, konečná podoba se připravovala několik měsíců, podobné to bylo u volného pokračování, kde jsem dokonce předělávala třetinu knihy, ale nelituji. Spolupráce s paní redaktorkou Slámovou byla báječná a do budoucna mi strašně moc pomohla. Naučila jsem se dívat na své texty jinak a nebýt jistého přístupu pana nakladatele, určitě bych Eroice zůstala věrná dál.

S pozdravem a přáním mnoha úspěchů Petra Lázničková, 29. 10. 2011


 


Petra Lázničková | Email: petra@laznickova.cz | Návštěvníků: 145200
Created by obsah.info, 2011